Zničené zuby

V lidském těle není tvrdší nebo odolnější část, než jsou zuby. Na druhou stranu jsou ale právě ony prakticky neustále v první linii a nároky, které na ně klademe jsou skutečně nemalé. Každodenní kousání, žvýkání, mechanické namáhání i působení nejrůznějších chemikálií mohou zuby poškodit, a nakonec i zničit a vznikne tak nutnost nahrazení zubů pomocí all on 4 implantátů. Tak jako i ten největší horský masiv postupně eroduje působením deště a větru, i zuby vnější vlivy postupně oslabují. Nic z toho ale neznamená, že by snad byly zničené zuby nevyhnutelností. Prostřednictvím důsledné péče a pravidelné starosti o ně může člověk jejich poškození oddálit nebo zcela eliminovat.

Proč se o zuby starat?

Zuby jsou pro nás důležité hned z několika důvodů. Tím prvním je funkční hledisko, zuby potřebujeme pro kousání a žvýkání. Kromě toho mají ale zuby i estetickou funkci. Zničené zuby tak znamenají nejen problémy při příjmu potravy, ale v neposlední řadě i negativní ovlivnění sociálního postavení a kontaktů, ztrátu sebevědomí apod. Uvědomit si důležitost zdravých zubů je o to významnější, že jejich zdraví můžeme v naprosté většině případů zásadně ovlivnit. Jinými slovy, je to jen a pouze na nás a pokud starost o zuby hodíme za hlavu, čekají nás velké problémy, jejichž řešení bude pravděpodobně znamenat nepříjemné a finančně velmi náročné zákroky.

Jaká nebezpečí na naše zuby číhají?

I když si budeme dávat při sportovních aktivitách i jinde pozor a dokážeme se vyhnout úrazům, stále nemáme vyhráno. Zničené zuby může mít na svědomí i zubní kaz či paradontóza. Jejich původcem jsou vždy bakterie zubního plaku, tedy oné nevzhledné lepkavé vrstvy, která se nám tvoří na zubech v případě, že si je nečistíme tak, jak máme. Tyto bakterie se v naší ústní dutině živí zbytky potravy a jakožto produkt svého metabolismu potom produkují kyseliny, které postupně naleptávají tvrdou, nikoliv však nezničitelnou, zubní sklovinu chránící vnitřní části zubu. Kromě toho mohou způsobit zánět dásní, jež se následně – pokud ho neřešíme – může proměnit ve zmíněnou paradontózu. V obou případech může dojít k vážnému poškození či dokonce ztrátě zubů. V obou případech také platí, že čím déle necháme problém bez odezvy, tím složitější je jeho řešení. Zcela zanedbaná paradontóza nebo zubní kazy jsou vstupenkou ke zničeným zubům.

Prevence jako základ

Mnohem lepší než náročné a nákladné řešení problémů v jejich pozdější fázi je prevence. Není na ní koneckonců nic složitého. Prevence sestává v pravidelném a důsledném čištění zubů a mezizubních prostor alespoň dvakrát denně, vyplachování ústní dutiny ústní vodou nebo alespoň obyčejnou vodou a v neposlední řadě také pravidelné preventivní prohlídky v ordinaci zubního lékaře. I v případě, že se nějaký problém přece jen objeví, ho lékař včas diagnostikuje a začne řešit ve chvíli, kdy je to ještě jednoduché. Vyberete si raději tuto cestu, anebo zničené zuby?