Zkažené zuby

Zvuk zubní vrtačky vyvolává v mnoha lidech skutečný strach. Pokud se však ozve, znamená to, že v našich ústech již nějaký čas nebylo něco v úplném pořádku. Zkažené zuby jsou z velké části důsledkem našeho vlastního lajdáctví v ústní hygieně a v neposlední řadě také nedostatku pozornosti, kterou jsme věnovali (či spíše nevěnovali) preventivním prohlídkám u svého zubaře. Výsledkem je potom zubní kaz, který – pokud dostane dost času na to skutečně se rozvinout – může pro nás skončit špatně a také bolestivě.

Nepřátelské bakterie

Nevzhledný lesklý film, který se nám tvoří na ploškách zubů, není jen ošklivý, je také plný bakterií. Tyto bakterie se v našich ústech živí zbytky jídla a pokud jej mají dostatek, samozřejmě se i rychle množí. Kromě toho také produkují kyseliny a nejrůznější toxiny, které negativně ovlivňují stav naší ústní dutiny, dásní a také samotných zubů. Bakteriemi produkované kyseliny se pomalu ale jistě proleptávají zubní sklovinou a bakterie pronikají do vnitřních částí zubu. Hovoříme o zubním kazu.

Fáze zubního kazu

Zubní sklovina je nejprve narušována jen málo a poškození se projevuje pouze prostřednictvím světlých skvrn na zubu. Stomatolog již ale kaz v tuto chvíli bezpečně rozpozná. Dobrou zprávou je, že v tuto chvíli může stačit jen důsledné čištění zubů a růst kazu se zastaví či se dokonce zvrátí, především pokud je zubům dodáván fluor. Po této fázi nastupuje průnik do zuboviny, vnitřního materiálu zubu. To je právě okamžik, kdy lékař sahá po vrtačce. Jestliže se kazu podařilo proniknout ještě hlouběji, konkrétně do zubní dřeně, pak pacienta čeká tzv. „tahání nervů“, jak se označuje ošetření kořenových kanálků.

Pokud by to snad někdo „dotáhl“ až sem a stejně by k lékaři nevyrazil, může se stát, že zub už bude natolik poškozen, že vypadne sám, anebo jej jako odumřelý stomatolog vytáhne. Potom nastupuje proces výběru vhodné náhrady. Ne snad, že by dnes nebylo možné získat tímto způsobem pověstný úsměv filmových hvězd, je to ale poměrně nepříjemný proces, nemluvě o tom, že finančně dosti náročný. Zkazit se může kterýkoliv zub, pověstné „osmičky“ neboli zuby moudrosti nevyjímaje. Zkažený zub moudrosti představuje jisté specifikum a často je kaz katalyzátorem událostí a končí vytržením těchto člověkem již nevyužívaných zubů. A v nejhorším případě (při úplném zanedbání ústní hygieny) může dojit k nutnosti nahrazení stávajících zubů na implantáty typu all on 4.

Prevence, prevence, prevence

O potřebě prevence v boji proti zubnímu kazu již bylo napsáno, natočeno a vyřčeno nekonečné množství slov. Čištění zubů, omezení konzumace cukrů stejně jako kouření či vyplachování úst po každém jídle jsou poměrně triviální úkony, které však celá řada lidí odmítá vykonávat anebo je vykonává nedůsledně. Na konci toho se však potom vždy roztočí zubní vrtačka.