Zánět dásně

V lidských ústech se to hemží životem v podobě bakterií. Ty ale mohou v ústech napáchat hodně velkou paseku. Ve chvíli, kdy jich je opravdu mnoho, se mohou dostat do dásně a způsobit tam zánět. Zánět dásně patří dokonce mezi ta nejčastější onemocnění vůbec. Minimálně jeho prvotní projevy se dříve či později dotknou prakticky každého. V případě, že na tyto problémy daný člověk zareaguje, brzy bude vše v pořádku. V opačném případě to může naopak dopadnout dosti špatně. Zánět dásní může totiž vést až ke ztrátě zubů a nutností využít zubní náhrady all on 4. Léčba zánětu dásní je možná pouze do určité chvíle a je třeba přistoupit k ní co nejdříve. Jak léčit zánět dásní? Zánět dásně je problém, který není radno podceňovat.

Jak vzniká zánět dásně

Příčin zánětu dásní může být mnoho, nejčastěji jde ale o průnik bakterií zubního plaku do vnitřní části dásně. Zubní plak je ona nevzhledná žlutá vrstva sestávající z bakterií, která se tvoří na plochách zubů. Právě ze zubního plaku se bakterie dostávají malými trhlinami do dásně. Tyto trhliny vznikají např. působením horkých nápojů nebo mechanickým působením příboru, zubního kartáčku apod. Zánět dásně může vzniknout velice snadno. Další otázkou je, jak poznat zánět dásní a samozřejmě také to, jak jej vyléčit.

Rozpoznání příznaků zánětu dásní

První příznaky zánětu dásní jsou velmi nenápadné, patří mezi ně jejich zarudnutí, zvýšená citlivost a předně potom krvácení z dásní při čištění zubů. Právě tohoto příznaku si člověk všimne většinou jako prvního. Akutní zánět dásní, tj. takový, který vznikne v první fázi, se posléze promění v zánět chronický. Při něm zánět postupuje dásní a posléze proniká až ke kořenům jednotlivých zubů. Zánět dásně u zubu se časem proměňuje v parodontózu. Ta dříve či později naruší uložení zubu, který se začne viklat. Následovat může jediná věc: vypadnutí zubu.

Prevence a léčba zánětu dásní

Zánět dásní – lékaři a odborníci by řekli gingivitida – patří mezi onemocnění, pro které platí, že prevence a léčba jsou do velké míry jedno a totéž. Tento problém je třeba vždy řešit především odstraněním primární příčiny zánětu, tj. škodlivých bakterií z úst. Dosáhnout toho lze poctivým čištěním zubů. Čištěním zubů se ale nemyslí pouhé přejetí zubů dvakrát denně. Patří k němu i čištění mezizubních prostor a vyplachování úst po jídle či sladkých nápojích. V ideálním případě se ústa vyplachují ústní vodou, funguje ale samozřejmě i vyplachování obyčejnou vodou.

Pokud se snad bojíte, že příznaky přehlédnete, existuje snadné řešení: pravidelné preventivní prohlídky u zubaře. Stomatolog totiž zánět dásní rozpozná zcela spolehlivě. A pokud budete chodit každého půl roku, nedáte zánětu dásně šanci na to se rozjet. Doktor navíc dokáže rozpoznat, kde je problém. Umí poznat, zda má zánět příčinu ve špatné technice čištění zubů, nedůslednosti apod. V každém případě dokáže člověka správně nasměrovat a od problému mu pomoci v době, kdy to ještě není problém.