Snímací zubní náhrady

Snímací zubní náhrada často označované jako „klapačky“ či „vyndavací zuby“ byla až donedávna považována za něco, co je jen o trochu lepší, než být bez zubů úplně. Tyto doby jsou ale již dávno pryč a moderní zubní náhrady nejen, že dokážou vytvořit iluzi dokonalého chrupu k nepoznání od pravého, ale jsou také plně funkční, a i v tomto ohledu vlastní zuby nahradí. Proč ale vůbec uvažovat o snímacích náhradách, když ty fixní jsou prezentovány jako jednoznačně vůbec nejlepší řešení chybějících zubů?

 

Kdy se hodí zubní náhrada?

Způsobů, jak definitivně přijít o zuby, je celá řada. Může k tomu dojít následkem úrazu, ale stejně tak dobře za to může být zodpovědná nedůslednost v hygieně ústní dutiny nebo jiný problém související se zuby, který člověk trestuhodně zanedbá.

Jinými slovy, o zuby nás může připravit mechanické působení dostatečně velké síly, anebo pomalá a nenápadná práce bakterií. Těm se totiž v našich ústech velice líbí, zvláště pokud jim tam vytvoříme příjemné prostředí. Tím máme na mysli především to, že jim dodáme dostatek potravy, kterou tvoří zbytky potravy naší. Především zbytky jídel nebo nápojů s vyšším obsahem cukrů jsou bakteriemi oblíbené.

Tyto bakterie však mohou pronikat do dásní a způsobovat jejich zánět, případně mohou kyseliny coby produkt jejich metabolismu narušovat zubní sklovinu a způsobovat zubní kaz. V obou případech může zprvu nenápadný zánět vést až ke ztrátě zubů, pokud jej člověk podcení.

Zubní náhrady

Ať už je důvod ztráty zubů jakýkoliv, výsledek je vždy stejný: nemožnost přijímat pevnou potravu a ohromné problémy v osobním i pracovním životě. Je proto třeba najít řešení v podobě zubní náhrady. Ta může být fixní, anebo snímací. Snímací zubní náhrady jsou v dnešní době na takové technické úrovni, že jsou z estetického i funkčního hlediska opravdu jen velmi těžko k rozeznání od skutečných zubů.

Snímací náhrady mohou nahrazovat jednotlivé zuby, či celý chrup. Konstrukčními materiály jsou především pryskyřice, případně keramika. Konkrétní řešení může spočívat v upevnění snímatelné náhrady na zbylých zubech, pokud ještě v ústech nějaké jsou. V opačném případě je třeba využít implantáty, na které se snímatelná náhrada upevňuje (v takovém případě se jedná o jisté hybridní řešení).

Existují také snímatelné zubní náhrady, které mohou být fixovány velkou plochou těla náhrady, stejně tak ale existují i tzv. skeletová řešení. Ta jsou na nošení mnohem příjemnější a méně omezující. Jedním z nejlepších řešení může být i metoda All on 4.

Volba konkrétního řešení, tj. to zda je pro řešení problému s chybějícími zuby vhodnější náhrada fixní či snímací, záleží na řadě parametrů. Mezi ty patří jistě cena (snímací náhrady jsou obecně levnější než ty fixní), ale především pak posouzení lékaře.