Jak vyléčit zánět dásní?

V lidském těle žije a prosperuje ohromné množství bakterií a řada z nich je pro funkci lidského těla nepostradatelná. Stejně tak se však mohou bakterie stát zdrojem nejrůznějších onemocnění a dalších zdravotních problémů. A právě tak to je v našich ústech. I tam najdeme miliony bakterií několika stovek druhů a typů. Některé z nich jsou nám prospěšné, jiné naopak potenciálně nebezpečné. Poznáme to především ve chvíli, kdy necháme bakteriím volné pole působnosti. V takovém případě je víceméně otázkou času, než se začne ozývat zánět dásní.

Kde se zánět dásní bere?

Zánět dásní může mít teoreticky celou řadu příčin: alergie, genetické predispozice, hormonální nerovnováha a setkat se můžeme i s virovým zánětem dásní. Přiznejme si ale, že tou nejčastější příčinou je naše nedůslednost a nedostatečná hygiena ústní dutiny, která umožní množení bakterií zubního plaku, jejich pronikání do vnitřních částí dásní a následný vznik zánět. V prvních chvílích se jedná o akutní zánět dásní. Mezi jeho projevy patří často zdůrazňované krvácení při čištění zubů, zarudnutí dásní, zvýšená citlivost apod. Většinou (v tomto případě bohužel) však nejde o příznaky, které by člověka nutily k okamžité akci. Z akutního se tak stane chronický zánět dásní. Jeho nebezpečí tkví v tom, že dlouhodobě poškozuje závěsný aparát zubu, což může vést až k jejich vypadnutí. Kdykoliv se navíc může projevit jako velmi bolestivý hnisavý zánět dásní.

Jak léčit zánět dásní?

Léčba zánětu dásní spočívá především v odstranění jeho příčiny. To znamená zbavení se bakteriální mikroflóry v ústech. K tomu vede především správné a dostatečně časté i dlouhé čištění zubů společně s výplachy úst ústní vodou po každém jídle. Vždy je žádoucí konzultace se zubním lékařem, neboť ten může v případě potřeby nasadit také antibiotika, doporučit další podpůrné prostředky jako hojivé masti apod.

Jako tomu obvykle bývá, i v tomto případě jsou náročnost léčby a šance na její úspěch silně závislé na tom, kdy s ní začneme. Ve chvíli, kdy necháme zánět dásní lidově řečeno „rozjet“, bude léčba komplikovanější, než když poslechneme hned ty první příznaky. V nejhorším případě může samozřejmě dojít i k tomu, že léčba již nebude možná a výsledkem bude ztráta zubů. To pro pacienta znamená nutnost řešení v podobě zubní náhrady (all on 4), která sice dokáže původní chrup nahradit velmi dobře jak z hlediska jeho funkce, tak z hlediska estetiky, jedná se ale o náročný a v neposlední řadě drahý zákrok. Je proto v zájmu každého z nás, aby k podobné situaci nikdy nedošlo. Stačí k tomu vlastně jen velmi málo. Tím málem je – zjednodušeně řečeno – poctivé čištění zubů alespoň dvakrát každý den. Zánět dásní umí být nepříjemný i nebezpečný, nedejme mu proto šanci.