
Obsah článků
Pod trochu neobvykle znějícím slovem gingivitida se skrývá odborné označení zánětu dásní. S tím se někdy v průběhu života setká na 90 % lidí a jedná se tak o vůbec nejběžnější zánět v lidském těle. Především ve svých počátcích se gingivitida často nikterak výrazně neprojevuje. I v tom ale spočívá její nebezpečí, neboť i tyto zprvu nepříliš závažné projevy onemocnění mohou časem přerůst do velmi vážných důsledků včetně ztráty chrupu. Jak jsou tedy příčiny gingivitidy a jak jí léčit?
Plakem indukovaná Gingivitida
Zubní lékaři se nejčastěji setkávají s tzv. plakem indukovanou gingivitidou. Její příčinou jsou bakterie tvořící zubní plak v případě, že jim svojí nedostatečnou hygienou ústní dutiny umožníme pohodlný život a množení. Tyto bakterie uvolňují mimo jiné i toxiny dráždící tkáň dásně a způsobí její zánět.
Gingivitida se projevuje zarudnutím dásně, zvýšenou citlivostí či krvácivostí. Většina lidí si jako první všimne právě stop krve při čištění zubů. Pokud je k její léčbě přistoupeno včas, dásně je možné vyléčit bez následků a poměrně jednoduše. V opačném případě, když je léčba zanedbána, může gingivitida přerůst v paradontózu, která již ohrožuje i závěsný aparát zubu a může jej poškodit natolik, že zub vypadne.
Nedostatečná zubní hygiena je i primární příčinou gingivitidy u dětí. Průběh onemocnění i potenciální léčba jsou v tomto případě prakticky totožné jako v případě onemocnění u dospělých. Léčba gingivitidy je v tomto případě prakticky totožná s prevencí. Jejím základem je důsledná ústní hygiena zahrnující jak klasické čištění zubů, tak čištění mezizubních prostor či vyplachování úst. Samozřejmě platí, že léčba bude tím snazší, čím dříve se k ní přistoupí. V nejhorším případě již bude na léčbu příliš pozdě a zuby již nepůjde zachránit.
Současná stomatologie sice již umí člověku poskytnou zubní náhrady all on 4, které jsou z funkčního i estetického hlediska k nerozeznání od skutečných zubů, jedná se však o komplexní zákroky spojené vždy také s vysokými výdaji.
Ulcerózní gingivitida
Specifickým typem gingivitidy je tzv. ulcerózní gingivitida. I za její vznik si člověk může sám. V tomto případě se jedná o přímý důsledek špatného životního stylu a ke vzniku ulcerózní gingivitidy přispívá kouření nebo nadměrná konzumace alkoholu. Tato forma onemocnění se projevuje zanícením celé ústní sliznice a vznikem bolestivých vředů. Léčba je v tomto případě opět založená na změně návyků, v tomto případě celého životního stylu. Opět je nutné začít se pravidelně věnovat pečlivé hygieně úst.
Deskvamativní gingivitida a hormonální gingivitida
Zcela specifickým případem je tzv. deskvamativní gingivitida. V tomto případě nesouvisí onemocnění s problémy v hygieně nebo životním stylu a jedná se pravděpodobně o důsledek určitého autoimunitního onemocnění. Stejně tak hormonální gingivitida je důsledkem hormonálních změn, které nastávají především v pubertě, v těhotenství, při užívání hormonální antikoncepce apod.