Co pomáhá na zánět dásní?

Zánět dásní neboli gingivitida je onemocnění, které se objevuje u většiny populace. Jen těžko byste hledali někoho, kdo se s tímto problémem v některé fázi svého života nesetkal. Je však třeba rozlišovat mezi těmi, kteří jej začali řešit již v počátcích a na ty, kteří dali zánětu příležitost rozvinout se natolik, že přešel do fází, které mohou být opravdu nebezpečné a skončit až ztrátou zubů. V tomto případě je už nezbytné investovat do zubních implantátů, které nahradí naše původní, a to konkrétně metodou all on 4.

Co je zánět dásní a jak ho poznám?

Čtyři hlavní příznaky, které signalizují zánět dásně jsou otok, mírná bolest, zarudnutí dásně a často se k nim přidává i mírné krvácení při čištění zubů. Právě to je často impulzem, který člověka donutí – nutno podotknout, že zcela správně – vyrazit k zubaři.

Zánět dásní vzniká po proniknutí bakterií zubního plaku do dásně. Prvotní příčinou je vždy nahromadění plaku kolem zubů. Malé oděrky na kůži, vzniklé např. při nesprávném čištění zubů, jsou potom vstupem pro infekci. Při nesprávném čištění zubů může dojít i k odhrnutí dásně od zubu, což opět vede k průniku infekce. Je důležité si uvědomit, že pokud se zánět nechá delší dobu bez léčby, může se proměnit v paradontózu, při níž dojde k narušení úložného aparátu zubů, a nakonec k jejich vypadnutí.

Jak se zbavit zánětu dásní?

Na zánět dásní pomáhá především to, že se zbavíme jeho hlavní příčiny, tj. škodlivých bakterií. Jak to ale udělat a jak zastavit zánět dásní? Našimi hlavními zbraněmi jsou v tomto boji kvalitní a dobře vybraný zubní kartáček, správná technika čištění zubů, ústní voda, a především potom pravidelnost a důslednost.

Na otázku „co na zánět dásní“ je tak třeba odpovědět: čisté zuby a ústa bez bakterií. Právě čištění zubů je ale často kamenem úrazu. Je při něm třeba dodržovat některá důležitá pravidla. V tomto případě není totiž vůbec pravidlem čím déle, tím lépe. Čištění zubů dvakrát denně je dostačující, nesmíme ale zapomínat ani na čištění mezizubních prostor a správný krouživý pohyb. Při čištění dbáme na opatrnost, aby nedošlo ke vzniku odřenin na dásních. V případě horších průběhů může lékař léčbu podpořit i předepsáním antibiotik.

Zánět dásní a jeho prevence

Ptáme-li se jak na zánět dásní, měli bychom odpovědět, že tak, aby vůbec nevznikl. Prevence je vždy lepším řešením než léčba. Některá pravidla prevence již zde zmíněna byla: důsledná hygiena ústní dutiny, pravidelné vyplachování úst a správná strava, ideálně s nízkým obsahem cukrů. Je také třeba dávat si pozor na tvorbu trhlinek v dásni.

Od věci není také žvýkání žvýkaček bez cukru po jídle. Obejít se nelze ani bez pravidelných návštěv zubního lékaře. Právě zubař totiž dokáže odhalit zánět dásní v jeho úplných počátcích a v neposlední řadě upozornit na chyby v hygieně ústní dutiny, stejně jako poradit se správnou technikou čištění zubů apod. Pokud chcete vědět, jak se zbavit zánětu dásní, konzultace s lékařem je k nezaplacení.